BSN
4 (9)

BSN Amino X

Authentic
product_image_1
BSN
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
4.0(9)
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
9 Ratings & 9 Reviews

Bsn amino x

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Pure BCAA 2:1:1
plus_button
Vegetarian

4.5 (46)

Nutrabay Pure BCAA 2:1:1

250 g (0.55 lb), Unflavoured

₹699

MRP: ₹889

₹280 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-1

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-2

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-3

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-4

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-5

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-6

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Bsn
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Description

AMINOx is a stimulant free, BCAA formula designed to support endurance during your workout and aid in muscle recovery post training, so you can push your performance to the next level. Featuring a 10 gram blend of BCAAs and the essential amino acids, L-Alanine, Taurine and L-Citrulline, AMINOx will help your body recover from today’s workout and prepare for tomorrow’s. BENEFITS: Amino acids are the building blocks of protein, and therefore, the building blocks of lean muscle. Branched Chain Amino Acids (BCAAs) refer to three specific amino acids - Leucine, Isoleucine and Valine - that the body must obtain from either food or BCAA supplementation. BCAAs can be used by muscle cells as an energy source, which may help offset muscle breakdown during endurance exercise and help support recovery and repair after weight training. Offered in refreshing flavors, AMINOx provides you with versatile, nutritional support for any type of workout regimen. INGREDIENTS: [L-Leucine (Micronized), L-Valine (Micronized), L-Isoleucine (Micronized)], L-Alanine, Taurine (Micronized), L-Citrulline (Micronized), Malic Acid, Citric Acid, Sodium Bicarbonate and Cholecalciferol, Natural & Artificial Flavors*, Silicon Dioxide, Lecithin, Sucralose, Acesulfame Potassium and FD&C Blue #1. FLAVOUR: Available in Watermelon, Green Apple, Fruit Punch, Strawberry Dragon Fruit, Tropical Pineapple, Unflavored, Grape, Blue Raspberry WEIGHT: Available in 435 gms and 2.23 lbs

VEG/NON- VEGETARIAN: Non-Vegetarian

USER GUIDE: DIRECTIONS: As a dietary supplement, mix 1 scoop with 6-8 oz. of cold water or any beverage of your choice before, during, or after your workout.

NOTE: To prevent settling, stir and drink immediately. To ensure maximum results: wait 20-30 minutes after taking AMINOx before eating a meal or drinking a shake. NOTE: To maximize the effects of AMINOx consume 120 oz. of water per day and a diet that is rich in protein and carbohydrates. Your body chemistry and weight will determine how long it takes to experience the effects of AMINOx.

Ratings & Reviews

4 / 5
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar

9 Ratings & 9 Reviews

  • 5
    NaN%
  • 4
    NaN%
  • 3
    NaN%
  • 2
    NaN%
  • 1
    NaN%
Customer Reviews (9)
DHEERAJ tomar RAJPUTVerified
13 Apr'19
5.0
please stock this product i want to purchase.....i dont want purchase to any other website ...i always trust on nutrabay....please availsble this product with best price
Shoaib khanVerified
7 Jan'21
4.0
Good result n better pump
Sunny Sharma
27 Jan'21
1.0
Got bad product with having hard solid ball become not really in power forms
Himanshu
16 Nov'20
5.0
Good taste and very helpful when doing intense workout. Delivered at time and 100% authentic product.
rahul solanki
27 Aug'18
5.0
This is good product and plzzz stock and available this product costumer nutrabay..??
mohan Singh in
8 Feb'21
5.0
Original Quality Product Thank You
Adithya nishad
6 Nov'20
3.0
Taste is okok
Deepesh Nivatia
5 Sep'20
5.0
Nice product...but the main thing is it is original product
Priyansh Soni
4 Feb'20
3.0
Flavour is very enhanced
Out of Stock
View all bestsellers in BCAAs (Branched Chain Amino Acids)
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories