Weight:5 Kg (11 Lb)
You May Also Like
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | October 2027 |
| Weight | 5 kg |
| Flavour | Double Chocolate |
| Preference | Vegetarian |
| Number of Servings | 8 |
| Serving Size | 485g |
| Protein Per Serving | 10.31 g |
| Recommended Usage | take 1 serving a day |
| Shelf Life | 18 months |
| Price Per Serving | ₹473.6 |
| Price Per Gram of Protein | ₹45.9 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Bucket |
| Benefits | Weight Gain, Build Muscle |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 48107250966 |
| SKU | NB-GNC-1073-04 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Maxcure Nutravedics Limited 13 Sector-6A, I.I.E., SIDCUL, Haridwar - 249403, Uttarakhand Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| GNC (Guardian Healthcare Services Pvt. Ltd.) 12-14, 3rd Floor, Brady House, Veer Nariman Road, Fort, Mumbai-400001, India FSSAI Lic No. 10016011003870 [email protected], 18002668666 | |
View More | |
Whey Protein Concentrate, Skimmed Milk Powder, Alkalized Cocoa Powder, Calcium Saccharides Nature Identical Chocolate Flavor, Calcium Phosphate Dibasic, Di-potassium Ph Sweetner (ns 955), Light Magnesium Oxide, Protease, Hemicellulase, Cellulase, Zinc Sulphate Lipase, Alpha Amylase, Retinyl Acetate, Ferric Pyrophosphate, Calcium D Pantothenate, San Pedra, Nicotinamide, Riboflavin 5' Phosphate Sodium, Pyridoxine Hydrochloride, Dl-alpha Anne Hydrochloride, Manganese Sulphate Monohydrate, N-pteroyl
Ratings & Reviews
Recommended by
100+ happy customers
15 Nov, 2024
"Sorry"
23 Mar, 2025
"Very good delivery"
28 Dec, 2025
"bast hai"
11 Dec, 2024
"best product"
25 Jan, 2025
"good"
21 Sep, 2024
"very nice"
19 Oct, 2021
13 Nov, 2024
"but"
07 Mar, 2026
"best"
23 Jan, 2026
"nic"
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.