BPI Sports
3.5 (18)

BPI Sports Essential Aminos - EAA with Electrolyte & Hydration Mix

Authentic
Vegetarian
product_image_1
BPI Sports
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
3.5(4)
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
18 Ratings & 4 Reviews

Bpi sports essential aminos - eaa with electrolyte & hydration mix

₹1,690
Authentic
In Stock
Flavour: Select Flavour
  • Blue Raspberry
  • Citrus Mojito
  • Fruit Punch
  • Green Apple
  • Watermelon

Weight:Select Weight

  • 300 g (0.66 lb)
  • You May Also Like

    8% OFF off background8% OFF
    Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
    plus_button
    Vegetarian

    4.5 (50)

    Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

    250 g (0.55 lb), Lemon Lime

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-0

    ₹1,099

    MRP: ₹1,199

    ₹440 / 100 g

    40% OFF off background40% OFF
    Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (4559)

    Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

    120 g (0.26 lb), Orange

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-1

    ₹299

    MRP: ₹499

    ₹249 / 100 g

    40% OFF off background40% OFF
    Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (5800)

    Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

    400 g (0.88 lb), Unflavoured

    arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-2

    ₹749

    MRP: ₹1,249

    ₹187 / 100 g

    39% OFF off background39% OFF
    Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (220)

    Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

    250 g (0.55 lb), Lemon

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-3

    ₹549

    MRP: ₹899

    ₹220 / 100 g

    33% OFF off background33% OFF
    Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (229)

    Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

    450 ml, Mango Strawberry

    arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-4

    ₹799

    MRP: ₹1,199

    ₹178 / 100 ml

    50% OFF off background50% OFF
    Nutrabay Gold L-Arginine
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (198)

    Nutrabay Gold L-Arginine

    120 g (0.26 lb), Lemon

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-5

    ₹299

    MRP: ₹599

    ₹249 / 100 g

    39% OFF off background39% OFF
    Nutrabay Pure Citrulline Malate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (167)

    Nutrabay Pure Citrulline Malate

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-6

    ₹549

    MRP: ₹899

    ₹220 / 100 g

    25% OFF off background25% OFF
    Nutrabay L-Carnitine 1000mg
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (131)

    Nutrabay L-Carnitine 1000mg

    60 Tabs

    ₹449

    MRP: ₹599

    ₹7 / count

    31% OFF off background31% OFF
    Nutrabay Pure L-Arginine
    plus_button
    Vegetarian

    4.5 (79)

    Nutrabay Pure L-Arginine

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

    ₹549

    MRP: ₹799

    ₹220 / 100 g

    28% OFF off background28% OFF
    Nutrabay Pure L-Glutamine
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (114)

    Nutrabay Pure L-Glutamine

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

    ₹649

    MRP: ₹899

    ₹260 / 100 g

    40% OFF off background40% OFF
    Nutrabay Gold Beta Alanine
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (28)

    Nutrabay Gold Beta Alanine

    120 g (0.26 lb), Lemon

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-10

    ₹299

    MRP: ₹499

    ₹249 / 100 g

    delivery truck

    Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

    • Free Delivery

      Free Delivery

      Free Delivery

    • 14 Days Return

      14 Days Return

    • Pay on Delivery

      Pay on Delivery

    Authentic Shield
    AuthenticSourced from Bpi Sports
    Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
    Brand Authorized
    View Certificate

    Description

    BPI ESSENTIAL AMINOS

    MUSCLE RECOVERY

    Fight off fatigue and recover quicker from workouts with Essential Aminos.

    Essential Aminos combines branched-chain amino acids .KEY BENEFITS

    LEAN MUSCLE BUILDING
    Branched-chain amino acids are the building blocks of protein and help increase muscle protein synthesis and lean muscle building. Branched-chain amino acids may also help to preserve lean muscle mass while dieting.*
    RECOVER FASTER
    Fight off delayed onset muscle soreness (DOMS) with branched-chain amino acids.
    IMPROVE BODY COMPOSITION
    The BCAAs in Essential Aminos are formulated for optimal absorption and utilization, which helps them penetrate the muscles for a quicker recovery time.

    Ratings & Reviews

    3.5 / 5
    starstarstarstarstarstarstarstarstarstar

    18 Ratings & 4 Reviews

    • 5
      NaN%
    • 4
      NaN%
    • 3
      NaN%
    • 2
      NaN%
    • 1
      NaN%
    Customer Reviews (4)
    Rahul BansalVerified
    11 May'24
    5.0

    "Product is Really Good , as Shown on Website"

    I Got Really Genuine Product , no Dought its a Good Website , Before Placing order i was Afraid , but now today i got my product , and quality of product is really too good , thanks for good product , now iam going to make a Video on Youtube for you , thanks to Nutrabay .
    Sandeep BhagatVerified
    8 May'22
    5.0
    Excellent
    Debjit Krishna Das
    30 Jun'25
    5.0

    "nice"

    Nice
    DEEPAK GHAI
    14 May'24
    5.0

    "Excellent"

    Excellent product
    ₹1,690
    View all bestsellers in EAAs (Essential Amino Acids)
    purchase protection
    Similar Products
    View All

    Explore Our Top Categories