Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.
You May Also Like
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | June 2027 |
| Weight | 0.24 kg |
| Flavour | Tropical Fest |
| Preference | Vegetarian |
| Number of Servings | 30 |
| Serving Size | 8g |
| Recommended Usage | add 01 level of scoop (8g), in chilled water in volume as per your liking |
| Shelf Life | 18 months |
| Price Per Serving | ₹25.0 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Jar |
| Benefits | Endurance, Energy |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 8906165780899 |
| SKU | NB-MBZ-1079-02 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Maxcure Nutravedics Ltd., Plot No-13, Sector-6A, I.I.E, Sidcul, Ranipur, Hardwar, Uttarakhand-249403 FSSAI Lic No. 10016012000340 Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| MuscleBlaze (Bright Lifecare Pvt. Ltd.) Bright Lifecare Pvt. Ltd., Parsvnath Arcadia, MG Road, Sector 14, Gurugram (Haryana)- 122001 FSSAI Lic No. 10015064000576 [email protected], 8527732632 | |
View More | |
Branched Chain Amino Acids Powder (l-leucine, L- Isoleucine & Lvaline), Acidity Regulator (ins 330), Natural Flavouring Substance, Orange Fruit Powder, Sodium Chloride, Potassium Chloride, Sweetener (ins 955), Nature Identical Flavouring Substances, Natural Food Colour (ins 160a (ii)), Annatto Extract & Synthetic Food Colour (ins 133).
Every fitness enthusiasts try to extract extra results from their everyday workouts to reach their fitness goals. Bodybuilding beginners, professional bodybuilders, athletes, and fitness enthusiasts require BCAAs to prevent catabolism during workouts. Along with ample rest and a good workout routine, your body also needs great nutritional support that can help you power through each workout session.
Branched Chain Amino Acids are among the most widely used supplements as they are easily absorbed and give your body the fuel that it needs to perform at its best abilities each time. Muscle Blaze® BCAA Pro in Tropical Fest Flavor is formulated especially, keeping the constitution of your muscles in mind to aid faster recovery.
Ratings & Reviews
No customer reviews yet.
Be the first one to review it.
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.