MyProtein iBCAA's, 250g

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Myprotein ibcaa's, 250g

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

16% OFF off background16% OFF
Nutrabay Gold BCAA 2:1:1 with Electrolytes
plus_button
Vegetarian

4.7 (155)

Nutrabay Gold BCAA 2:1:1 with Electrolytes

250 g (0.55 lb), Pineapple

₹799

MRP: ₹949

₹320 / 100 g

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Pure BCAA 2:1:1
plus_button
Vegetarian

4.5 (46)

Nutrabay Pure BCAA 2:1:1

250 g (0.55 lb), Unflavoured

₹699

MRP: ₹889

₹280 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-2

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-3

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-4

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-5

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-6

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-7

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-10

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-11

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Myprotein
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized

Description

What is IBCAA powder? IBCAA powder is an instant mixing formula that contains 3 of the essential amino acids Leucine, isoleucine and valine in a 2:1:1 ratio. What are the Benefits of IBCAA powder? IBCAA powder is an instantised form of BCAAs (branch chain amino acids) that provides a source of water soluble amino acids, greatly enhancing the mixing potential. These unique amino acids (Leucine, Isoleucine and Valine) contribute to approximately 35% of muscle and cannot be synthesised by the body. Therefore, these branched chain amino acids must be provided through the diet and unlike other amino acids that are metabolised in the stomach, they are metabolised directly in the muscle. INGREDIENTS: BCAA 2:1:1 (Leucine:Isoleucine:Valine) (79%), Natural Flavouring, Sweeteners (Sucralose, Acesulfame-K), Colours (E129, E133), Emulsifier (Soy Lecithin) FLAVOUR: Available in Grape, Lemon and Lime, Orange, Raspberry Lemonade, Sour Apple and Watermelon WEIGHT: 250 grams PACK SIZE: 50 servings

VEG/NON- VEGETARIAN: Non-Vegetarian

USER GUIDE: Who is IBCAA powder suitable for? IBCAA powder is suitable for anyone who wants to increase amino acids intake. Generally IBCAA's are taken by active individuals throughout the day, before and after a workout.

How to take IBCAA Our soluble IBCAA powder is mixed instantaneously whereby 5g can be consumed with water or your chosen fruit juice.

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in BCAAs (Branched Chain Amino Acids)
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories