One Science Nutrition Recharge BCAA - 325 g (0.71 lb), Kiwi

Authentic
Vegetarian
product_image_1
One Science Nutrition
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
4.0(1)
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
1 Rating & 1 Review

One Science Nutrition Recharge BCAA - 325 g (0.71 lb), Kiwi

₹2,015(Inclusive of all taxes, Free Delivery)
Authentic
MRP: ₹3,999Save: ₹1,98449% Off
Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

1

You May Also Like

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Pure BCAA 2:1:1
plus_button
Vegetarian

4.5 (46)

Nutrabay Pure BCAA 2:1:1

250 g (0.55 lb), Unflavoured

₹699

MRP: ₹889

₹280 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-1

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-2

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-3

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-4

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-5

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-6

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-10

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Beta Alanine
plus_button
Vegetarian

4.6 (28)

Nutrabay Gold Beta Alanine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-11

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from One Science Nutrition
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Details

Best Before
July 2027
Weight
0.33 kg
Flavour
Kiwi
Preference
Vegetarian
Number of Servings
50
Serving Size
6.5g
Price Per Serving
₹40.3
Form
Powder
Packaging Type
Jar
Benefits
Build Muscle
Gender
Male, Female
Gtin
8900740032533
SKU
NB-OSC-1000-02

IMPORTER DETAILS

1. Muscle House India
10168 first floor main gurudwara road, Karol Bagh, Delhi 110005, India
Email: [email protected]
Phone: 01145960935
FSSAI licence Number: 10016011003643

MANUFACTURER DETAILS

Scitec Ltd. 2120 Dunakeszi, Csorsz arok koz 2 , 2120 Hungary
Country of Origin - Hungary

BRAND DETAILS

One Science Nutrition (One Science Nutrition)

NOTICE:

The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.

View More

Description

Key Benefits:Uniquely formulated: Fat loss & recovery properties and it also provides 7.5g BCAA per serving. BCAA: Contains a 2:1:1 ratio of leucine, isoleucine, and valine & electrolytes to improve your performance during the intense training sessions. Muscle Recovery: With 2.5g Glutamine per serving, Nitra BCAA helps accelerate muscle recovery. Contains Electrolytes: Which help maintain the electrolyte and water balance in the body during a workout to prevent dehydration. Product Description: Several Scientific studies have found that Branched Chain Amino Acids (BCAA) have proven to be extremely helpful in improving muscle growth and enhancing workout performance. But the problem with BCAA is that the body can’t produce it itself, which makes incorporating BCAA into your diet even more necessary. That’s where One Science Nutrition Recharge BCAA comes into play, our BCAA delivers the ideal 2:1:1 BCAA ratio that helps combat muscle loss, and build new muscles. Why should you choose OSN Recharge BCAA? OSN Recharge BCAA provides you with 7.5 grams of BCAA per serving that helps you to lose fat and gain muscles. It also includes electrolytes that help in regulating muscle functions. It also helps you to combat protein breakdown, especially during high-intensity exercises. The ingredients that are used to make OCN Recharge BCAA, help you in maintaining your muscles and also help you bring your A-game to competitions. Another factor that makes OSN Recharge BCAA interesting is the wide range of flavors it is available in; you have Kiwi, Green Apple, Raspberry, Pineapple, Orange, Pear, Mojito, Peach Ice Tea, Pomegranate Berries, and Mango Pineapple to choose from! Suggested Use: You should mix one serving of OSN Recharge BCAA in 350 millilitres of water or any other liquid that you like. After mixing it well, shake it vigorously and consume it whenever you like, be it before the workout, after the workout, or even during the workout! 

Ratings & Reviews

4 / 5
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar

1 Rating & 1 Review

  • 5
    NaN%
  • 4
    NaN%
  • 3
    NaN%
  • 2
    NaN%
  • 1
    NaN%
Customer Review (1)
Heisnam Rohit
27 Feb'20
4.0
Good Product
₹2,01549% Off
MRP: ₹3,999info
View all bestsellers in BCAAs (Branched Chain Amino Acids)
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories