Weight:400 g (0.88 lb)
You May Also Like
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | January 2027 |
| Weight | 0.4 kg |
| Preference | Vegetarian |
| Number of Servings | 8 |
| Serving Size | 50g |
| Protein Per Serving | 11 g |
| Recommended Usage | take 1 serving per day |
| Shelf Life | 9 |
| Price Per Serving | ₹36.9 |
| Price Per Gram of Protein | ₹3.4 |
| Form | Flakes |
| Packaging Type | Pouch |
| Benefits | Weight Management, Energy |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 8906136651975 |
| SKU | NB-PNT-1018-01 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Das Superfoods Pvt Ltd - Survey No. 381, Salal-Sonasan Road At-Sonasan, Ta, Dist, Prantij, Gujarat 383210 Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| Pintola (Pintola) Block No. 381 At-Sonasan , Ta-Prantij, Dist-Sabarkantha-383210 , Gujarat, ,Himmatnagar (Sabarkantha),Gujarat-383210 FSSAI Lic No. 10015021001645 [email protected], 7808058080 | |
View More | |
Wholegrains (31.5%) {rolled Oats, Ragi Flakes, Quinoa Flakes, Jowar Flakes, Brown Rice Flakes}, Fruits, Nuts & Seeds (24%) {flax Seeds, Black Raisin, Dates, Almond, Cranberry, Pumpkin Seed}, Texturized Soy Protein (23.5%), Dark Chocolate (20.70%) {brown Sugar, Cocoa Solids, Milk Solids}, Pink Salt (0.30%)
Ratings & Reviews
04 May, 2025
"pintola high protein museli"
21 Jun, 2025
30 May, 2025
"bast quality"
24 May, 2025
"very good"
14 Feb, 2025
"very nice"
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.