Scitec Nutrition BCAA Complex

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Scitec nutrition bcaa complex

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Pure BCAA 2:1:1
plus_button
Vegetarian

4.5 (46)

Nutrabay Pure BCAA 2:1:1

250 g (0.55 lb), Unflavoured

₹699

MRP: ₹889

₹280 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-1

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-2

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-3

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-4

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-5

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-6

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

9% OFF off background9% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

150 g (0.33 lb), Unflavoured

arrowdown-150 g (0.33 lb), Unflavoured-9

₹399

MRP: ₹439

₹266 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Beta Alanine
plus_button
Vegetarian

4.6 (28)

Nutrabay Gold Beta Alanine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-10

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-11

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Scitec Nutrition
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized

Description

General Traits
Serving Size 10 g
 

NUTRITION INFORMATION

Serving size: 10 g (1 scoop) Servings Per Container: 30
10 g
NRV%*  
10 g
NRV%*
Vitamin B6 1.4 mg 100%   L-Valine 500 mg  
L-Leucine 4000 mg     L-Alanine 125 mg  
L-Isoleucine 500 mg     L-Glutamine 125 mg  
 
*NRV%: nutrient reference value.
 

INGREDIENTS

L-Leucine, Dextrose, Acidity Regulator (Citric Acid Anhydrous), Flavor (Lemon), L-Isoleucine, L-Valine, Sweeteners (Acesulfame K, Sucralose), L-Alanine, L-Glutamine, Color (Riboflavin), Pyridoxine HCl.
  DESCRIPTION The Branched-Chain Amino Acids (BCAA's) are a group of so-called essential amino acids consisting of Leucine, Isoleucine and Valine. The BCAA's are among the 9 essential amino acids for humans, because our bodies can’t manufacture them, so their only source is our daily food or food supplementation. On the other hand, they account for 35% of the essential amino acids in muscle proteins. Standard BCAA products typically contain a 2:1:1 ratio of Leucine, Isoleucine and Valine, however on the market the new standard for BCAA’s is a dominant ratio of Leucine, 8:1:1 to the other BCAA’s. With this ratio you don’t have to increase the total product dosage to get high levels of Leucine. However, our BCAA COMPLEX formula doesn’t just stop with a new BCAA ratio! Glutamine is a top ingredient for athletes in popularity, so we included it to boost Glutamine intake levels as well. To increase the complexity of the formula, we added the amino L-Alanine as well, which is second only to Leucine in rate of occurrence in proteins and it’s par ticularly concentrated in meats! Finally, BCAA COMPLEX is a source of Vitamin B6, which contributes to*:
  • the regulation of hormonal activity
  • normal energy-yielding metabolism
  • the reduction of tiredness and fatigue
  • normal functioning of the immune system and nervous systems
  • normal protein and glycogen metabolism
  • normal red blood cell formation

Directions

Mix 1 serving (10 g) daily in at least 300 ml water. Allow the drink to sit for a while to increase the dissolution of ingredients. Consume around, and/or during your workouts or competitions. Extra servings can be taken any time when aminos are needed, for example every 3 hours if Leucine is not provided by your food.

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in BCAAs (Branched Chain Amino Acids)
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories