Weight:500 g (1.1 lb)
You May Also Like
% Freebie OffersUnlock freebies on cart above ₹1,499
% Coupon OffersUse code NUTRABAY5 to get a flat 5% on your 1st order.
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | March 2027 |
| Weight | 0.5 kg |
| Flavour | Unflavoured |
| Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 33g |
| Recommended Usage | take 1 sachet (33g) per day |
| Shelf Life | 18 months |
| Price Per Serving | ₹73.7 |
| Price Per Gram of Protein | ₹2.8 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Benefits | Muscle Recovery, Build Muscle |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 8906158590863 |
| SKU | NB-ACB-1003-01 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Biofern Life Sciences Pvt. Ltd, Plot No. 168/P5, Vemgal KIADB Industrial Area, Kolar, Karnataka- 563102 FSSAI Lic No. 11223999000028 Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| Ace Blend (Aces Intact Private Limited) 1st Floor, 108, Doctor House, Dr. Gopal Rao Deshmukh Marg, Cumbulla Hill, Mumbai, Maharashtra - 400026 FSSAI Lic No. 11522998001309 [email protected], 7021204058 | |
View More | |
Ace Blend Unflavoured Plant Protein Complex features a triple plant protein blend of pea, rice, and lentil protein for a complete amino acid profile and 99% absorption. Enhanced with DigeZyme enzymes for better digestion, it supports muscle growth, energy, and satiety — a clean, unflavoured, and versatile protein suitable for all diets and daily use.
Ratings & Reviews
No customer ratings & reviews yet
Be the first one to review it.
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.