Weight:726 g (1.59 lb)
You May Also Like
% Coupon OffersUse code NUTRABAY5 to get a flat 5% on your 1st order.
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Weight | 0.73 kg |
| Flavour | Cinnamon Bun |
| Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 32g |
| Price Per Serving | ₹139.0 |
| Price Per Gram of Protein | ₹5.6 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Jar |
| Benefits | Build Muscle, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female |
| Gtin | 705016355075 |
| SKU | NB-DYM-1003-17 |
IMPORTER DETAILS | |
| 1. Muscle House India 10168 first floor main gurudwara road, Karol Bagh, Delhi 110005, India Email: [email protected] Phone: 01145960935 FSSAI licence Number: 10016011003643 | |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Premier Nutrition, Emeryville, California,94608 Country of Origin - United States | |
BRAND DETAILS | |
| Dymatize (Dymatize) | |
View More | |
| Nutrient | Amount per serving |
| Calories | 120 Kcal |
| Total fat | 0.5 g |
| Cholesterol | 10 mg |
| Sodium | 190 mg |
| Potassium | 230 mg |
| Carbohydrate | 2 g |
| Protein | 25 g |
| BCAA | 5.5 g |
Ratings & Reviews
Recommended by
100+ happy customers
17 May, 2025
"Fake Product"
13 Apr, 2026
"Value For Money"
19 Dec, 2024
"ISO 100 gourmet chocolate"
08 Jan, 2021
12 May, 2019
23 Jul, 2019
18 Jan, 2019
02 Dec, 2018
26 Mar, 2026
"quality pure"
13 Nov, 2025
"fastest delivery"
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.