Weight:400 g (0.88 lb)
% Coupon OffersUse code NUTRABAY5 to get a flat 5% on your 1st order.
Use code APP5 to get a flat 5% off on cart.
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | January 2027 |
| Weight | 0.4 kg |
| Flavour | Crunchy |
| Preference | Vegetarian |
| Number of Servings | 12 |
| Serving Size | 35g |
| Protein Per Serving | 9.15 g |
| Recommended Usage | add it to your meal of choice like smoothies, sandwich, oatmeal, yoghurt etc. or just enjoy it raw. oil separation is natural, stir it well before using. |
| Price Per Serving | ₹16.6 |
| Price Per Gram of Protein | ₹1.8 |
| Form | Butter |
| Packaging Type | Jar |
| Benefits | Energy, Weight Management |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Seniors, Kids, Adults |
| Gtin | 8906045141888 |
| SKU | NB-NUT-1028-05 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Global Organics 542, Sector 8, IMT Manesar, Gurugram, Haryana -122050 FSSAI Lic No. 10815005000186 Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| Nutrabay (Nutrabay Retail Pvt. Ltd.) B-289, Pocket B, Okhla I, Okhla Industrial Area, New Delhi, 110020, India FSSAI Lic No. 13322999000048 [email protected], 01161196333 | |
View More | |

Here are some of the reasons to include Peanut Butter in our daily diet: Rich in protein and good fats, Low in carbs, Help with weight management, Promote good cholesterol levels, Reduce the risk of gallstones, Safe for people with diabetes & Rich in dietary fibre.
Nutrabay Foods Original Peanut Butter is sweetened and perfect for people that prefer peanut butter with a mild sweet taste. Nutrabay All-Natural Peanut Butter is made from 100% roasted peanuts; it is unsweetened and does not contain additives like sugar or salt.
Both Nutrabay Foods Original Peanut Butter and Nutrabay All-Natural Peanut Butter are available in creamy and crunchy forms. As the name says, the creamy variant has a smooth buttery mouthfeel, and the crunchy form contains small pieces of peanuts to add a little crunch to the butter.
Diabetic people can opt for Nutrabay All-Natural Peanut Butter as it does not contain added sugar or salt.
View More
Ratings & Reviews
Recommended by
50+ happy customers
05 Nov, 2025
"thanks nutrabay"
22 Apr, 2024
21 Feb, 2025
04 Feb, 2025
"best quality"
05 Dec, 2025
"nice quality"
02 Dec, 2025
"best hai but mughe chocolate wala chahiye tha"
24 Oct, 2025
"Nice"
05 Mar, 2025
26 May, 2024
"package leaked"
14 May, 2024
"Nice Product"