One Science Nutrition Micronized Creatine Powder

Authentic
Vegetarian
product_image_1
One Science Nutrition
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
4.0(2)
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
6 Ratings & 2 Reviews

One science nutrition micronized creatine powder

₹879
Authentic
In Stock
Flavour: Select Flavour
  • Unflavoured

Weight:Select Weight

  • 250 g (0.55 lb)
  • You May Also Like

    40% OFF off background40% OFF
    Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (4559)

    Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

    120 g (0.26 lb), Orange

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-0

    ₹299

    MRP: ₹499

    ₹249 / 100 g

    36% OFF off background36% OFF
    Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (5800)

    Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

    400 g (0.88 lb), Unflavoured

    arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-1

    ₹799

    MRP: ₹1,249

    ₹200 / 100 g

    39% OFF off background39% OFF
    Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (220)

    Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

    250 g (0.55 lb), Lemon

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-3

    ₹549

    MRP: ₹899

    ₹220 / 100 g

    33% OFF off background33% OFF
    Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (229)

    Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

    450 ml, Mango Strawberry

    arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-4

    ₹799

    MRP: ₹1,199

    ₹178 / 100 ml

    50% OFF off background50% OFF
    Nutrabay Gold L-Arginine
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (198)

    Nutrabay Gold L-Arginine

    120 g (0.26 lb), Lemon

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-5

    ₹299

    MRP: ₹599

    ₹249 / 100 g

    39% OFF off background39% OFF
    Nutrabay Pure Citrulline Malate
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (167)

    Nutrabay Pure Citrulline Malate

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-6

    ₹549

    MRP: ₹899

    ₹220 / 100 g

    25% OFF off background25% OFF
    Nutrabay L-Carnitine 1000mg
    plus_button
    Vegetarian

    4.7 (131)

    Nutrabay L-Carnitine 1000mg

    60 Tabs

    ₹449

    MRP: ₹599

    ₹7 / count

    31% OFF off background31% OFF
    Nutrabay Pure L-Arginine
    plus_button
    Vegetarian

    4.5 (79)

    Nutrabay Pure L-Arginine

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

    ₹549

    MRP: ₹799

    ₹220 / 100 g

    28% OFF off background28% OFF
    Nutrabay Pure L-Glutamine
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (114)

    Nutrabay Pure L-Glutamine

    250 g (0.55 lb), Unflavoured

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

    ₹649

    MRP: ₹899

    ₹260 / 100 g

    40% OFF off background40% OFF
    Nutrabay Gold Beta Alanine
    plus_button
    Vegetarian

    4.6 (28)

    Nutrabay Gold Beta Alanine

    120 g (0.26 lb), Lemon

    arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-10

    ₹299

    MRP: ₹499

    ₹249 / 100 g

    8% OFF off background8% OFF
    Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
    plus_button
    Vegetarian

    4.5 (50)

    Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

    250 g (0.55 lb), Lemon Lime

    arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-11

    ₹1,099

    MRP: ₹1,199

    ₹440 / 100 g

    delivery truck

    Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

    • Free Delivery

      Free Delivery

      Free Delivery

    • 14 Days Return

      14 Days Return

    • Pay on Delivery

      Pay on Delivery

    Authentic Shield
    AuthenticSourced from One Science Nutrition
    Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
    Brand Authorized
    View Certificate

    Description

    Key benefits:

    • LEAN MUSCLE BUILDING: One Science Micronized Creatine Monohydrate natural creatine powder delivers potent muscle-building creatine to muscle cells, resulting in an increase in muscle strength, power, and energy.
    • SUPERIOR ABSORPTION: One Science Micronized Creatine Monohydrate has been micronized by reducing large creatine molecules into smaller particles to optimize bioavailability and absorption.
    • INCREASE STRENGTH: One Science Micronized Creatine Monohydrate serves as an energy source in your muscle cells, helping to increase strength and reduce fatigue allowing you to lift heavier & improve physical performance.
    • GET BIGGER: It helps in muscle volumization, increases protein synthesis, and enhances your body's capacity to perform high-intensity workouts.

    Product Description:One Science Nutrition Creatine works as a booster in your body. Give it a thought, when the body gets all the strength and energy it directly centres that energy on your muscles. Creatine assists your muscles to grow further than normal by expanding your physical strength. It does so by providing you with high energy during your workout.What are the benefits of OSN Creatine Monohydrate?OSN Creatine helps in recovering muscles within a short period of time. Along with that, it also increases the speed of your workout by strengthening your body. Surely no doubt it provides high intensity in a short workout. It also helps you in recovery by replenishing your energy quickly. As we all know, it's hard for us to get Creatine directly from meats and fish. So the amount you have asked for, One Science Nutrition, is delivering it directly to your door.When should you take Creatine Monohydrate?We recommend you to take at least 3g of Creatine for the salutary effects on your overall body. In the first week, divide your body weight in kilograms by 3 and take that amount of creatine in grams. After that, make sure to take half of that amount and let the body maintain itself. Use creatine immediately after the gym workout, on an empty stomach. Mix 3 grams of creatine in 250 ml of the liquid of your choice to get the best results.[video width="848" height="480" mp4="https://cdn.nutrabay.com/wp-content/uploads/2019/10/One-Science-Nutrition-video.mp4"][/video]

    Ratings & Reviews

    4 / 5
    starstarstarstarstarstarstarstarstarstar

    6 Ratings & 2 Reviews

    • 5
      NaN%
    • 4
      NaN%
    • 3
      NaN%
    • 2
      NaN%
    • 1
      NaN%
    Customer Reviews (2)
    Lovepreet SinghVerified
    14 Dec'24
    5.0

    "Best performance"

    best creatine in the fitness market right now
    ritesh singh
    11 Jun'25
    5.0

    "NYC"

    nyc
    ₹879
    View all bestsellers in Creatine
    purchase protection

    Save morewith
    a similar item.

    discount shape40% OFF

    Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate - 120 g (0.26 lb), Orange

    120 g (0.26 lb), Orange

    arrow down
    Vegetarianstar icon

    4.6 (4559)

    ₹299

    MRP: ₹499

    ₹249 / 100 g

    Add
    Similar Products
    View All

    Explore Our Top Categories