Weight:2.27 kg (5 lb)
You May Also Like
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | December 2027 |
| Weight | 2.27 kg |
| Flavour | Vanilla Swirl + 150g Creatine |
| Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 32.5g |
| Recommended Usage | take 1 serving a day |
| Shelf Life | 18 months |
| Price Per Serving | ₹88.6 |
| Price Per Gram of Protein | ₹3.5 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Box |
| Benefits | Build Muscle, Muscle Recovery |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 8906197491657 |
| SKU | NB-OSC-1004-26 |
IMPORTER DETAILS | |
| 1. Muscle House India 10168 first floor main gurudwara road, Karol Bagh, Delhi 110005, India Email: [email protected] Phone: 01145960935 FSSAI licence Number: 10016011003643 | |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Scitec Ltd. 2120 Dunakeszi, Csorsz arok koz 2 , 2120 Hungary Country of Origin - Hungary | |
BRAND DETAILS | |
| One Science Nutrition (One Science Nutrition) | |
View More | |
Key Points
Product Description:One Science Nutrition makes it Premium Whey Protein from proteins that can help muscles recover, rebuild, and tone. It is a mandatory supplement for regular fitness enthusiasts as it helps them build their muscles. Unlike many other proteins, this is made from Grass-Fed Whey that allows it to stand out when it comes to its benefits. OSN Premium Whey has various other benefits too!Benefits of Premium Whey OSN Premium Whey 2.2 Lbs is made from Grass-Fed Whey, and it suits every body type. It has 25 grams of protein, 6.6 grams of BCAA per serving, and it is also fortified with 5.2 grams of L-glutamine per serving. That is a massive amount and should provide the consumer with a pre-workout boost. There is also an added amount of Whey Protein Isolate in it, which allows the consumer to get the boost they require before kicking in for their workout. It helps the consumer to refuel and repair the muscles in their body.How should you take it?You should take OSN Premium Whey Protein by mixing one serving with 150 ml a cup of milk or water. The best time to take it is after a workout session. It is also available in various flavors to choose from Chocolate Charge, Banana Split, Neapolitan Ice cream, Strawberry White Chocolate, Vanilla Very Berry, and Blueberry Muffin. You can also incorporate it into your diet with oats, through pancake mixtures, etc.[video width="848" height="480" mp4="https://cdn.nutrabay.com/wp-content/uploads/2019/10/One-Science-Nutrition-video.mp4"][/video]
Ratings & Reviews
Recommended by
50+ happy customers
14 Nov, 2024
"Code on the container no crt"
26 Jun, 2019
29 Jun, 2025
"good product"
25 Apr, 2026
"good service good protein"
30 Apr, 2025
"good protein results are also good with proper"
12 Dec, 2020
10 Jun, 2025
28 May, 2025
"normal prudent"
27 Mar, 2025
"west of money"
23 Nov, 2024
"about the tile"
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.