OneLife L-Glutamine 5000mg Post Workout Recovery Supplement - 250 g (0.55 lb), Green Apple

Authentic
Vegetarian
product_image_1

OneLife L-Glutamine 5000mg Post Workout Recovery Supplement - 250 g (0.55 lb), Green Apple

₹1,137(Inclusive of all taxes, Free Delivery)
Authentic
MRP: ₹1,749Save: ₹61234% Off
Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

1

You May Also Like

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-0

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

Nutrabay Gold L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.8 (63)

Nutrabay Gold L-Glutamine

180 g (0.39 lb), Cola

arrowdown-180 g (0.39 lb), Cola-1

₹419

₹233 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-2

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-3

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-4

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-5

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-6

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-7

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-10

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Onelife
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Details

Weight
0.25 kg
Flavour
Green Apple
Preference
Vegetarian
Number of Servings
41
Serving Size
6g
Recommended Usage
mix 1 scoop (6 g) in 250-300ml of water. consume post-workout or as suggested by your healthcare professional
Price Per Serving
₹27.7
Form
Powder
Packaging Type
Jar
Benefits
Energy, Hydration
Gender
Male, Female
Lifestage
Adults
Gtin
8908009103314
SKU
NB-ONE-1022-01

MANUFACTURER DETAILS

1) Influx Healthcare, Plot No. 10, Phase II, Genesis Indl. Township, Kolgaon, Palghar, Maharashtra 401404 2) Amster Labs, Khasara No 504/412/254, village saraj majra, Gujran, Near toll tax, Baddi-173205, District Solan, Himachal Pradesh
Country of Origin - India

BRAND DETAILS

OneLife (Onelife Nutriscience Pvt Ltd)
504 Hallmark Business Plaza, Sant Dnyaneshwar Marg, Opposite Guru Nanak hospital, Bandra East, Mumbai 400051, India
FSSAI Lic No. 10019022010235
[email protected], 919136052359

NOTICE:

The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.

View More

Description

Onelife L-Glutamine is necessary for energy production in the body. It helps assist in post-workout recovery and is the best way to gain muscles by repairing them. It helps immune function fight diseases and supports acid-base balance. It acts as a gut barrier function and aids glutathione production which is the most abundant amino acid found in human plasma and skeletal muscle. It has a great tasting green apple flavour and aids muscle recovery so you are ready to build another day!

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in L Glutamine
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories