Weight:100 g (0.22 lb)
You May Also Like
% Coupon OffersUse code NUTRABAY5 to get a flat 5% on your 1st order.
Use code ON to get a flat 5% on your 1st order.
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | July 2027 |
| Weight | 0.1 kg |
| Flavour | Unflavoured |
| Preference | Vegetarian |
| Number of Servings | 33 |
| Serving Size | 3g |
| Recommended Usage | add 3g (about 1 scoop) of micronized creatine powder to a protein shake or a glass of your favorite flavoured beverage. mix it up with a spoon. tip: power-up your protein, meal replacement, and weight-gainer shakes with 1 scoop of micronized creatine powder |
| Price Per Serving | ₹14.8 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Jar |
| Benefits | Build Muscle, Energy, Strength |
| Gender | Male, Female |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 748927068818 |
| SKU | NB-OPT-1012-05 |
IMPORTER DETAILS | |
| 1. Glanbia Performance Nutrition 502 & 504, Star Hub Bldg No.2, Near ITC, Grand Maratha Hotel, Sahar Road, Andheri (East), Mumbai-400099, Maharashtra, India Email: [email protected] Phone: 01149594959 FSSAI licence Number: 10017011004358 | |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Optimum Nutrition, Inc. By Tirupati Wellness Pvt Ltd. , Surajpur, Nahan Road, Paonta Sahib, Dist. Sirmour-173025 ,Himachal Pradesh Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| Optimum Nutrition (Glanbia Performance Nutrition) | |
View More | |

| Nutrient | Amount per serving |
| Creatine Monohydrate | 5 g |
Ratings & Reviews
Recommended by
400+ happy customers
03 Jul, 2019
05 Jan, 2024
"Good & Original product"
11 Nov, 2025
"Fabulous product"
04 Aug, 2018
29 Dec, 2025
"G. O. A. T"
10 Jul, 2025
"Optimum Nutrition Creatine"
17 Feb, 2025
"very sigma like me"
21 Jun, 2024
"Authentic Product ON Product"
01 Jun, 2019
14 Aug, 2018
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.