QNT L-Glutamine 5000mg

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Qnt l-glutamine 5000mg

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-0

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

Nutrabay Gold L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.8 (63)

Nutrabay Gold L-Glutamine

180 g (0.39 lb), Cola

arrowdown-180 g (0.39 lb), Cola-1

₹419

₹233 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-2

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-3

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-4

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-5

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-6

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-7

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-10

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Qnt
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Description

WHAT IS L-GLUTAMINE?

L-Glutamine is a non-essential amino acid. It is very abundant (it makes up almost 2/3 of the amino acids that make up muscle protein) and is widely used by muscles, but is produced in limited quantities by the human body. It is therefore important to ensure an adequate intake of food and, if necessary, food supplements. Athletes who train particularly hard should consider supplementing their diet with L-Glutamine 6000 for best results. L-Glutamine is one of the 20 naturally occurring amino acids (called protein building blocks) and is the most abundant in the human body. It is extremely important for the proper functioning of the body because it plays a major role in various metabolic reactions. Muscles that have undergone very intense or long efforts, such as weight training or prolonged endurance sports, and have entered the so-called catabolic phase (the period during which the muscles deteriorate) must rebuild the damaged fibers. During this recovery phase, it is extremely important to ensure that a sufficient supply of glutamine is available to ensure optimal results.

WHAT IS THE BEST WAY TO USE L-GLUTAMINE?

L-Glutamine 6000 is recommended for all types of sports, especially if you are pushing yourself to your limits. It is a very valuable supplement for endurance and strength sports when the muscles need a good recovery phase. A high intake of L-Glutamine (one dose of L-Glutamine 6000 provides 6,000 mg) allows your body to be largely supported in the process of muscle rebuilding and recovery. Athletes who are serious about training and want to progress without setbacks should include L-GLUTAMINE 6000 in their daily diet! To optimize the effects of L-Glutamine 6000, we recommend that you mix one dose (6 g) with water or your favorite fruit juice and take it once a day, preferably after training.

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in L Glutamine
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories