QNT Maxi L-Carnitine 1000mg

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Qnt maxi l-carnitine 1000mg

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.6 (229)

Nutrabay 3000mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Mango Strawberry

arrowdown-450 ml, Mango Strawberry-0

₹799

MRP: ₹1,199

₹178 / 100 ml

25% OFF off background25% OFF
Nutrabay L-Carnitine 1000mg
plus_button
Vegetarian

4.7 (131)

Nutrabay L-Carnitine 1000mg

60 Tabs

₹449

MRP: ₹599

₹7 / count

33% OFF off background33% OFF
Nutrabay 1500mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5
plus_button
Vegetarian

4.5 (56)

Nutrabay 1500mg Liquid L-Carnitine + Vitamin B5

450 ml, Orange

arrowdown-450 ml, Orange-2

₹599

MRP: ₹899

₹133 / 100 ml

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-3

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized
plus_button
Vegetarian

4.7 (5800)

Nutrabay Pure Creatine Monohydrate Micronized

400 g (0.88 lb), Unflavoured

arrowdown-400 g (0.88 lb), Unflavoured-4

₹749

MRP: ₹1,249

₹187 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (220)

Nutrabay Gold L-Citrulline DL-Malate

250 g (0.55 lb), Lemon

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon-5

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

50% OFF off background50% OFF
Nutrabay Gold L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.7 (198)

Nutrabay Gold L-Arginine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-6

₹299

MRP: ₹599

₹249 / 100 g

39% OFF off background39% OFF
Nutrabay Pure Citrulline Malate
plus_button
Vegetarian

4.6 (167)

Nutrabay Pure Citrulline Malate

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-7

₹549

MRP: ₹899

₹220 / 100 g

31% OFF off background31% OFF
Nutrabay Pure L-Arginine
plus_button
Vegetarian

4.5 (79)

Nutrabay Pure L-Arginine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-8

₹549

MRP: ₹799

₹220 / 100 g

28% OFF off background28% OFF
Nutrabay Pure L-Glutamine
plus_button
Vegetarian

4.6 (114)

Nutrabay Pure L-Glutamine

250 g (0.55 lb), Unflavoured

arrowdown-250 g (0.55 lb), Unflavoured-9

₹649

MRP: ₹899

₹260 / 100 g

8% OFF off background8% OFF
Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)
plus_button
Vegetarian

4.5 (50)

Nutrabay EAAs with Electrolytes (Essential Amino Acids)

250 g (0.55 lb), Lemon Lime

arrowdown-250 g (0.55 lb), Lemon Lime-10

₹1,099

MRP: ₹1,199

₹440 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Beta Alanine
plus_button
Vegetarian

4.6 (28)

Nutrabay Gold Beta Alanine

120 g (0.26 lb), Lemon

arrowdown-120 g (0.26 lb), Lemon-11

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Qnt
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Description

In this new ultra-concentrated formula, you will find 1 gram of L-Carnitine per tablet for even more amazing results. With the intake of just one tablet, you ensure a sufficient L-Carnitine intake to guarantee significant aid in weight loss and endurance during your efforts. Don't wait any longer and take advantage of this new ultra-concentrated formula to take your weight loss to the next level! The L-Carnitine is a supplement that is of interest both for athletes wishing to boost their performance than for those wishing to lose weight. Known for over a hundred years in the world of sport for its ability to mobilize fat, this supplement also helps to ration glycogen and increase the circulation of oxygen in the blood. This makes it the ideal partner for athletes who need explosiveness, endurance, and strength in their training. Synthesized in the body by the liver, it is a non-essential amino acid naturally found in red meat. The L-Carnitine therefore has multiple beneficial effects, the best known being consistent aid to fat loss. Acting positively on endurance, L-Carnitine has positioned itself over time as one of the star supplements in bodybuilding and endurance sports. Naturally present in the muscles, L-Carnitine is the ideal food supplement as part of a weight control diet accompanied by sports activity.

L-CARNITINE: A POWERFUL FAT BURNER

L-Carnitine is widely known for its fat burner properties. Indeed, during workouts, the body burns energy that it will first draw from muscle glycogen. After a certain point, energy will also be drawn from fatty acids. This is when L-Carnitine comes in: it will help your body draw on fatty masses faster and more efficiently. By increasing the overall energy production of your body, pure muscle energy is therefore less required. The increase in the level of L-Carnitine in the body will indeed save muscle glycogen and therefore draw more energy from fat masses. L-Carnitine therefore allows optimal fat burning. By coupling the production of energy from muscles and fatty acids, L-Carnitine reserves therefore make it possible to reduce fatigue and push training further without lowering intensity. The mobilization of fatty acids, by improving endurance during exercises will therefore also allow you to burn more fat - since this allows you to train for longer. What's more, even when you're not working out, L-Carnitine will help the body better manage its fat stores so that it doesn't take hold. By naturally converting fatty acids into energy, your body will burn fat throughout the day and thus prevent it from being stored in the body. In addition, the energy gain created allows optimal recovery for longer and more intensive workouts.

L-CARNITINE: AN EXPLOSION OF ENERGY

The L-Carnitine will naturally come and help to better circulation of oxygen in the blood. Therefore, by increasing the maximum oxygen uptake in the body during exercise, this has a direct impact on performance. The consumption of L-Carnitine can help to obtain a “second wind” effect during workouts, especially those that require endurance and cardio. This additional energy which benefits the body through the transformation of fatty acids is therefore particularly valued. For comparison, L-Carnitine is better than caffeine for energy. Indeed, the latter will offer a rapid and short-term energy gain while L-Carnitine has more lasting effects which will therefore be more efficient for your workouts. The second source of energy provided by L-Carnitine is also much more interesting. Indeed, directly converted from fat, it is almost infinite because the body is able to store the lipids necessary for this transformation. Thus, the process of energy creation is perpetually renewed while sparing the muscles. Finally, L-Carnitine reduces fatigue and allows better recovery after exercise. Due to the capacity of this supplement to transport more oxygen to the muscles, not only the performance in training is increased but the efforts also seem easier. L-Carnitine therefore helps boost overall energy and endurance during workouts.

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in L Carnitine
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories