Steadfast Nutrition Power Protein Recovery - 6 Sachets

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Steadfast Nutrition Power Protein Recovery - 6 Sachets

₹673(Inclusive of all taxes, Free Delivery)
Authentic
MRP: ₹1,080Save: ₹40737% Off
Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

1

You May Also Like

17% OFF off background17% OFF
Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein
plus_button
Vegetarian

4.4 (3215)

Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-0

₹1,499

MRP: ₹1,799

₹150 / 100 g

37% OFF off background37% OFF
Nutrabay Pure Pea Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (3436)

Nutrabay Pure Pea Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-1

₹849

MRP: ₹1,349

₹85 / 100 g

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Vital Whey Protein
plus_button
Vegetarian

4.6 (429)

Nutrabay Vital Whey Protein

1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi-3

₹1,299

MRP: ₹1,649

₹130 / 100 g

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.7 (2149)

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-4

₹3,349

₹335 / 100 g

26% OFF off background26% OFF
Nutrabay Pure Soy Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (246)

Nutrabay Pure Soy Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

₹999

MRP: ₹1,349

₹100 / 100 g

42% OFF off background42% OFF
Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods
plus_button
Vegetarian

4.6 (206)

Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods

500 g (1.1 lb), Rich Chocolate

arrowdown-500 g (1.1 lb), Rich Chocolate-7

₹699

MRP: ₹1,199

₹140 / 100 g

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (713)

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-8

₹3,099

₹310 / 100 g

23% OFF off background23% OFF
Nutrabay Gold Whey Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.7 (455)

Nutrabay Gold Whey Protein Isolate

500 g (1.1 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-500 g (1.1 lb), Rich Chocolate Creme-9

₹2,799

MRP: ₹3,649

₹560 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Steadfast Nutrition
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Details

29.2 g
Protein / Serving
6
Servings
Best Before
April 2026
Pack Size
6 Sachets
Preference
Vegetarian
Serving Size
1 Sachet
Recommended Usage
take 1 sachet per day
Shelf Life
18 Months
Price Per Serving
₹112.2
Price Per Gram of Protein
₹3.8
Form
Powder
Packaging Type
Sachet
Benefits
Muscle Recovery, Build Muscle
Gender
Female, Male
Lifestage
Adults
Gtin
8906056420187
SKU
NB-SDF-1005-01

MANUFACTURER DETAILS

Superchem Nutri Formulations, Jaamniwala Road, Near Bamboo, Kuala Badripur, Paonta Sahib, Sirmaur, (Himachal Pradesh)-173025, India
Country of Origin - India

BRAND DETAILS

Steadfast Nutrition (Steadfast Limited)
Plot No C 14, Janpath Marg, Sector 85 Police Post, Sector 85, Noida, Gautambuddha Nagar, Uttar Pradesh,201305
FSSAI Lic No. 12724055000035
[email protected], 7428007230

NOTICE:

The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.

View More

Ingredients

Whey Protein Concentrate, Wheat Protein, Calcium Caseinate 10%,natural Cocoa Powder 8%, Sodium Chloride, Potassium Chloride,sweeteners (ins 950 & Ins 955)

Description

Power Protein is a unique blend of slow and fast-releasing proteins for fast and sustained muscle recovery, making it one of the best supplements to take after a workout.
FAQs

How cocoa powder is beneficial?

Cocoa powder is rich in antioxidants and contains an organic compound named Phenethylamine, which is a natural mood elevator. After a prolonged training workout session, it reduces our stress levels, prevents oxidative stress, elevates mood and makes us feel energetic. It also contains some amount of protein which enhances the protein value of Power Protein.

Does Power Protein contain any artificial sweeteners?

Yes, it contains Acesulfame Potassium (INS 950) and Sucralose (INS 955) as artificial sweeteners in permitted quantities to provide a mild sweet taste.

How Power Protein is different from LIV Raw?

Power Protein is a blend of slow and fast releasing proteins. It contains whey protein concentrate, wheat protein, calcium caseinate and cocoa powder. LIV Raw is a low-calorie isolate formula with negligible fat and carbohydrate content. It comprises whey protein isolate with added BCAA.

When to use Power Protein?

It can be consumed at any time either as a post-workout recovery shake or a healthy snack in between meals.

View More

Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

Out of Stock
View all bestsellers in Protein Blends
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories