Weight:1.81 kg (3.9 lb)
You May Also Like
% Coupon OffersUse code NUTRABAY5 to get a flat 5% on your 1st order.
Use code TRU5 to get a flat 5% off on cart.
Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.
Free Delivery
Free Delivery
14 Days Return
Pay on Delivery
| Best Before | April 2027 |
| Weight | 1.81 kg |
| Flavour | Kesar Badam |
| Preference | Vegetarian |
| Serving Size | 36g |
| Recommended Usage | take 1 heaping scoop (36g approx.) in 200ml of water or milk |
| Shelf Life | 18 months |
| Price Per Serving | ₹127.0 |
| Price Per Gram of Protein | ₹4.9 |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pouch |
| Benefits | Muscle Recovery, Build Muscle |
| Gender | Female, Male |
| Lifestage | Adults |
| Gtin | 8908012987864 |
| SKU | NB-TNV-1013-13 |
MANUFACTURER DETAILS | |
| Fermentis Life Sciences Pvt. Ltd. Plot No.41, Sector-8, IMT Manesar Gurugram, 122051 Haryana FSSAI Lic No. 10018064001572 Country of Origin - India | |
BRAND DETAILS | |
| TruNativ (Trunativ F & B Pvt Ltd.) 702, JMS Business Centre, Behram Baug, Jogeshwari, (West), Mumbai 400102, Maharashtra India FSSAI Lic No. 10019022009600 [email protected], 918591609645 | |
View More | |
Rediscover the luxurious flavors of tradition with TruNativ Pro Blend Kesar Badam Whey Protein Powder. Packed with the goodness of saffron and almonds, this protein supplement offers 26g of grass-fed whey protein and 6g of BCAAs per serving, ensuring exceptional recovery and performance. TruNativ’s nutraceutical-grade quality ensures a clean, sugar-free, and vegetarian-friendly solution for your health and fitness needs.
Ratings & Reviews
26 Nov, 2025
"good"
01 Nov, 2025
"good"
02 Oct, 2025
"packaging problem"
The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.