Apex Vitals 1 Whey Protein - 2 kg (4.4 lb), French Vanilla

Authentic
Vegetarian
product_image_1

Apex Vitals 1 Whey Protein - 2 kg (4.4 lb), French Vanilla

₹5,599(Inclusive of all taxes, Free Delivery)
Authentic
MRP: ₹7,999Save: ₹2,40030% Off
Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

1

You May Also Like

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Vital Whey Protein
plus_button
Vegetarian

4.6 (429)

Nutrabay Vital Whey Protein

1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi-0

₹1,299

MRP: ₹1,649

₹130 / 100 g

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.7 (2149)

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-1

₹3,349

₹335 / 100 g

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (713)

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-3

₹3,099

₹310 / 100 g

Nutrabay Gold Tri-Blend Whey Protein
plus_button
Vegetarian

4.7 (184)

Nutrabay Gold Tri-Blend Whey Protein

1 kg (2.2 lb), Malai Kulfi

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Malai Kulfi-4

₹3,999

₹400 / 100 g

23% OFF off background23% OFF
Nutrabay Gold Whey Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.7 (455)

Nutrabay Gold Whey Protein Isolate

500 g (1.1 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-500 g (1.1 lb), Rich Chocolate Creme-5

₹2,799

MRP: ₹3,649

₹560 / 100 g

17% OFF off background17% OFF
Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein
plus_button
Vegetarian

4.4 (3215)

Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-6

₹1,499

MRP: ₹1,799

₹150 / 100 g

37% OFF off background37% OFF
Nutrabay Pure Pea Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (3436)

Nutrabay Pure Pea Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-7

₹849

MRP: ₹1,349

₹85 / 100 g

26% OFF off background26% OFF
Nutrabay Pure Soy Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (246)

Nutrabay Pure Soy Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

₹999

MRP: ₹1,349

₹100 / 100 g

42% OFF off background42% OFF
Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods
plus_button
Vegetarian

4.6 (206)

Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods

500 g (1.1 lb), Rich Chocolate

arrowdown-500 g (1.1 lb), Rich Chocolate-9

₹699

MRP: ₹1,199

₹140 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-10

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Apex Vitals
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized

Details

23 g
Protein / Serving
77 %
Protein
67
Servings
Best Before
January 2026
Weight
2 kg
Flavour
French Vanilla
Preference
Vegetarian
Serving Size
29.5g
Price Per Serving
₹83.6
Price Per Gram of Protein
₹3.6
Form
Powder
Packaging Type
Pouch
Benefits
Muscle Recovery, Build Muscle
Gender
Male, Female
Gtin
5999123502131
SKU
NB-APX-1001-03

MANUFACTURER DETAILS

Apex Vitals
Country of Origin - Hungary

BRAND DETAILS

Apex Vitals (Apex Vitals)
77 High Street, Littlehampton, England BN175AG
FSSAI Lic No. 10017022005877
[email protected], 8928934410

NOTICE:

The product information provided here is for reference only. There can occasionally be some mismatch in the images and the actual physical product since the brand may update the product labels from time to time.

View More

Description

Whey is a liquid that separates from milk during cheese production. The protein part of whey is called whey protein. It is a complete, high quality protein that contains all of the essential amino acids. In addition, it is very digestible, absorbed from your gut quickly compared with other types of protein. These qualities make it one of the best dietary “natural” sources of protein available.

About this product:
  • About : Apex Vitals is a complete, high quality protein that contains all of the essential amino acids. In addition, it is very digestible, absorbed from your gut quickly compared with other types of protein.
  • Who can use this product: This product can be used by for people in the age group of 20 to 50, with an active lifetsyle and the need to fulfil their daily protein requirement.
  • Benefits: Whey is an excellent source of high quality protein promotes muscle growth. It may help reduce inflammation, treat type 2 diabetes, lower blood pressure, lose weight.
  • Apex Body-Mind-soul bifurcation: Body: Grass fed whey contains naturally occurring omega 3 & CLA Mind: Amino acids from whey helps optimize brain functions. Soul: Digestive enzymes support gut health & Mood
  • Directions for use: Take upto 2 servings daily.



Ratings & Reviews

No customer ratings or reviews yet

Be the first one to review it.

₹5,59930% Off
MRP: ₹7,999info
View all bestsellers in Whey Protein Concentrate
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories