Proathlix Universal Blend Whey Protein Powder With DigeZyme®

Authentic
Vegetarian
product_image_1
Proathlix
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
4.7(3)
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar
3 Ratings & 3 Reviews

Proathlix universal blend whey protein powder with digezyme®

Out of Stock
Out of Stock

Item temporarily unavailable, it may be back in stock soon.

You May Also Like

21% OFF off background21% OFF
Nutrabay Vital Whey Protein
plus_button
Vegetarian

4.6 (429)

Nutrabay Vital Whey Protein

1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Kesar Kulfi-0

₹1,299

MRP: ₹1,649

₹130 / 100 g

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.7 (2149)

Nutrabay Gold Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-1

₹3,349

₹335 / 100 g

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (713)

Nutrabay Pure Whey Protein Concentrate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-3

₹3,099

₹310 / 100 g

Nutrabay Gold Tri-Blend Whey Protein
plus_button
Vegetarian

4.7 (184)

Nutrabay Gold Tri-Blend Whey Protein

2 kg (4.4 lb), Strawberry Milkshake

arrowdown-2 kg (4.4 lb), Strawberry Milkshake-4

₹8,199

₹410 / 100 g

17% OFF off background17% OFF
Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein
plus_button
Vegetarian

4.4 (3215)

Nutrabay Gold Hydrolyzed Pea Protein

1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Rich Chocolate Creme-5

₹1,499

MRP: ₹1,799

₹150 / 100 g

37% OFF off background37% OFF
Nutrabay Pure Pea Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (3436)

Nutrabay Pure Pea Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

arrowdown-1 kg (2.2 lb), Unflavoured-6

₹849

MRP: ₹1,349

₹85 / 100 g

26% OFF off background26% OFF
Nutrabay Pure Soy Protein Isolate
plus_button
Vegetarian

4.4 (246)

Nutrabay Pure Soy Protein Isolate

1 kg (2.2 lb), Unflavoured

₹999

MRP: ₹1,349

₹100 / 100 g

42% OFF off background42% OFF
Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods
plus_button
Vegetarian

4.6 (206)

Nutrabay Wellness Vegan Plant Protein Powder + Superfoods

500 g (1.1 lb), Rich Chocolate

arrowdown-500 g (1.1 lb), Rich Chocolate-8

₹699

MRP: ₹1,199

₹140 / 100 g

40% OFF off background40% OFF
Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate
plus_button
Vegetarian

4.6 (4559)

Nutrabay Gold Micronized Creatine Monohydrate

120 g (0.26 lb), Orange

arrowdown-120 g (0.26 lb), Orange-9

₹299

MRP: ₹499

₹249 / 100 g

delivery truck

Shipped within 1 day. Free shipping on orders above ₹350.

  • Free Delivery

    Free Delivery

    Free Delivery

  • 14 Days Return

    14 Days Return

  • Pay on Delivery

    Pay on Delivery

Authentic Shield
AuthenticSourced from Proathlix
Sold & Fulfilled By: Nutrabay.com
Brand Authorized
View Certificate

Description

Product Overview:  Proathlix Universal Blend is developed from the finest, naturally-sourced Whey Protein from the USA. It's tri blend formula (Isolate, Concentrate, Hydrolysed) making it the best protein supplement for professional athletes, bodybuilders, or fitness enthusiasts in general. Our product undergoes minimal processing to give you unsweetened and unadulterated powder without additives or preservatives, which also keeps the “essential” amino acids intact. Each 30g serving of Proathlix Universal Protein contains 5.4g BCAA which promotes protein synthesis and helps battle muscle breakdown. It helps improve your threshold for fatigue by boosting the production of Glutathione which protects your immune system. Proathlix Whey boosts the production of Glutathione which protects your immune system. It comes with DigeZyme® to induce rapid digestion of Whey to give you quick results and reduce stomach discomfort. Strict quality checks ensure that the best amino acid profile is present in all your servings. Add our Whey protein powder to your favorite shakes, home-made protein bars, or other meals for robust supplementing.
How to Use: Whey protein is best taken within 30 minutes of finishing your workout as it initiates quicker recovery. Mix one scoop of whey protein with water or milk and blend into a smooth drink. You can also take the drink with any fruit of your choice. You can split the intake of your protein shakes into regular small intervals to give your body a continuous supply of protein to help absorb it better. Apart from muscle gain, fat loss, Universal Blend Whey Protein powder benefits include aiding the production of Glutathione, which boosts your immune system. This lets you stretch your limits with ease. It also helps keep your blood sugar levels in check by regulating Insulin and Ghrelin (the hunger hormone). All protein powder side effects should be kept in mind when consuming it. Excess consumption can lead to nausea, an upset stomach, bloating, cramps, and a significant reduction in appetite.
Ingredients:
Whey Blend (Whey Protein Concentrate, Whey Protein Isolate, and Whey Protein Hydrolysed), Alkalized Cocoa Powder, Nature Identical Coffee Flavour, Nature Identical Creamy Vanilla, Condensed Milk Cream, Sodium Chloride, Dipotassium Hydrogen Phosphate, Thickeners (INS 466 & INS 407), Anit-Caking Agent (INS 551), Thickener (INS 415), Sweeteners (INS 955 & INS 950) DigeZyme

Ratings & Reviews

4.7 / 5
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar

3 Ratings & 3 Reviews

  • 5
    NaN%
  • 4
    NaN%
  • 3
    NaN%
  • 2
    NaN%
  • 1
    NaN%
Customer Reviews (3)
Jaswinder singh
21 Jul'20
4.0
Mixability : 9/10 Taste : 7/10 Go for it it's really amazing Product ....!!!
Shubham kukreti
29 Jul'20
5.0
One of the best protein i have tried i Priotize recovery in a protein and this product passes it...its recovery is mind blowing finally in india with quality and taste...go for coffee flavor if you love coffee u will love it...Proathlix 10/10 i will try your more product soon...and i am giving this review on the 15 days usage
B
17 Aug'20
5.0
Ordered Proathlix 10 sachets for trial... 1) Quality - Good 2) Taste - Sweeter(Butterscotch)
Out of Stock
View all bestsellers in Whey Protein Concentrate
purchase protection
Similar Products
View All

Explore Our Top Categories